Home O mnie
Drukuj Email

Dawid Lampart

Urodził się 4 sierpnia 1990 roku w Rzeszowie.
Egzamin na żużlowy certyfikat Dawid zdał we wrześniu 2006 roku na torze w Tarnowie. Wychowanek Stali Rzeszów na ligowy debiut musiał poczekać do następnego sezonu. 29 kwietnia 2007 roku niespełna 17-letni wtedy Dawid w meczu derbowym z Unią Tarnów zastąpił pod numerem 13 kontuzjowanego dzień wcześniej podczas turnieju Grand Prix Włoch w Lonigo Anglika Scotta Nichollsa. Debiutant w pierwszym swoim starcie nie utrzymał nerwów na wodzy i został wykluczony za dotknięcie taśmy. Tego dnia na torze pojawił się jeszcze raz, ale nie zdobył punktów. Mimo to po meczu razem z drużyną miał powody do radości – osłabieni rzeszowianie pokonali drużynę braci Tomasza i Jacka Gollobów, Janusza Kołodzieja i Rune Holty.
W dalszej części sezonu Dawid nabierał cennego doświadczenia i coraz częściej przebijał się do pierwszego składu. Wystąpił w meczach wyjazdowych rzeszowkskiej drużyny w Bydgoszczy i Lesznie. Jednak pierwszy ligowym punkt zdobył 6 lipca w Tarnowie, gdy w XII biegu meczu derbowego pokonał Kamila Zielińskiego. Tamten mecz zakończył z dorobkiem jednego punktu i bonusa. Taką samą zdobycz zanotował w kolejnym meczu, przed własną publicznością z drużyną z Wrocławia.
Z tym samym rywalem rzeszowianie zmierzyli się w ćwierćfinałach rundy play-off. W rewanżowym meczu w Rzeszowie Dawid w pierwszym biegu odniósł swoje pierwsze ligowe zwycięstwo, pokonując kolegę z pary Marcina Lesia oraz Australijczyka Chrisa Holdera i Macieja Janowskiego. W całym meczu zdobył pięć punktów w czterech startach, a drużyna z Rzeszowa awansowała do półfinałów.
Po tym występie Dawid już do końca sezonu nie oddał miejsca w składzie, a Marma Polskie Folie Rzeszów w całych rozgrywkach zajęła czwarte miejsce.
W tym samym roku Dawid był mocnym punktem rzeszowskiego zespołu w rozgrywkach o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski. W eliminacjach rzeszowianie zajęli drugie miejsce, przegrywając rywalizację z drużyną z Rybnika, jednak – jako drużyna, która miała najlepszy bilans spośród tych, które uplasowały się na drugich pozycjach – awansowali do finału.
Ten rozegrany na torze w Rybniku zakończył się wygraną gospodarzy, ale rzeszowianie zdobyli brązowe medale, tylko o jeden punkt przegrywając rywalizację ze Stalą Gorzów o drugie miejsce. Dawid z dorobkiem 12 punktów był najlepszym zawodnikiem swojej drużyny, a także jednym z najlepszych całego turnieju.
W tym samym sezonie Dawid po raz pierwszy w karierze awansował do finałów Srebrnego i Brązowego Kasku. W tym pierwszym, który odbył się w Rybniku, Dawid zdobył dziewięć punktów i zajął siódme miejsce. Z kolei w rozegranym w Ostrowie Wlkp. Finale Brązowego Kasku wychowanek Stali Rzeszów uzyskał osiem punktów, co dało mu ósmą pozycję. W 2007 roku Dawid zajął też drugie miejsce w rozegranym w Tarnowie Memoriale Szczepana Bukowskiego oraz zwyciężył w Turnieju Zaplecza Kadry Juniorów. Na zakończenie sezonu Dawid wywalczył wysokie, siódme miejsce w XXIV Memoriale Eugeniusza Nazimka.
Kolejny sezon to już regularne starty Dawida w lidze. Niestety cała drużyna z Rzeszowa spisywała się w tych rozgrywkach zdecydowanie słabiej niż przed rokiem i po przegranych barażach z Wybrzeżem Gdańsk spadła do I ligi. Nie przeszkodziło to Dawidowi w osiągnięciu kolejnych sukcesów. W rozgrywkach Ligi Juniorów, razem z Martinem Vaculikiem oraz Mateuszem Szostkiem, zajął drugie miejsce. Po raz pierwszy w karierze awansował też do finału Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski (w rybnickim finale zajął 13. miejsce) oraz do finału Młodzieżowych Mistrzostw Polski Par Klubowych. W finale MMPPK rozegranym w Gorzowie razem z Vaculikiem i Szostkiem wywalczyli 19 punktów i po biegu dodatkowym, w którym Dawid przegrał z Adrianem Gomólskim, rzeszowianie cieszyli się z brązowych medali.
Dawid zajął też dziewiąte miejsce w finale Brązowego Kasku w Gdańsku oraz piąte w rzeszowskim finale Srebrnego Kasku. Do zwycięzcy, Macieja Janowskiego stracił tylko jeden punkt.
Dobra postawa Dawida zaowocowała powołaniem do kadry Polski juniorów. Dawid wystąpił w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów na Żużlu. W niemieckim Stralsund zdobył siedem punktów i zajął 11. miejsce. Bronił też barw reprezentacji Polski w finale Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów. Polacy z dorobkiem 26 punktów zajęli jednak dopiero czwarte miejsce, a Dawid zapisał na swoim koncie siedem punktów, co było drugim wynikiem w drużynie.
Kolejny sezon to pewne miejsce na pozycji lidera juniorów I-ligowej drużyny z Rzeszowa, a także pierwszy „płatny” komplet Dawida w meczu ligowym. 5 lipca w pojedynku z Lokomotive Daugavpils „Lampcio” wywalczył 14 punktów i jeden bonus. Zaledwie tydzień wcześniej, 28 czerwca podczas meczu ligowego z drużyną z Poznania, Dawid ustanowił nowy rekord rzeszowskiego toru. Czas 62,30 s był o dwie sekundy lepszy od poprzedniego rekordowego osiągnięcia.
Indywidualnie Dawid osiągnął swój największy sukces w rozgrywkach o młodzieżowe indywidualne mistrzostwo Polski. W rozegranym w Lesznie finale wywalczył 12 punktów, co dało mu trzecie miejsce. Był też czwarty w częstochowskim finale Srebrnego Kasku oraz ósmy w finale Brązowego Kasku, który odbył się we Wrocławiu.
Sezon 2009 to także pierwszy zagraniczne starty ligowe Dawida, który podpisał kontrakt z występującą w lidze Allsvenskan drużyną Hammarby Sztokholm. Z kolei pod koniec sezonu wystąpił w trzech turniejach w barwach Poole Pirates na Wyspach Brytyjskich.
Nie zabrakło też kolejnych sukcesów na arenie międzynarodowej. Drugi rok z rzędu Dawid awansował do finału indywidualnych mistrzostw Europy juniorów, ale w rozegranym w Tarnowie finale zdobył siedem punktów, co dało mu dziewiąte miejsce. Zdecydowanie lepiej było w finale Drużynowych Mistrzostw Europy Juniorów, rozegranym w duńskim Holsted. Polacy zrewanżowali się za słaby występ z poprzedniego roku z Rawicza i pokonali rywali, sięgając po złote krążki, a Dawid uzyskał siedem punktów.
Kolejny złoty medal „Lampcio” wywalczył w gorzowskim finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów. Polacy zdeklasowali rywali, a wychowanek Stali Rzeszów uzyskał pięć punktów. Na koniec sezonu Dawid drugi raz w karierze triumfował w rozgrywanym w Tarnowie Memoriale Szczepana Bukowskiego.
Rok 2010 to awans z drużyną Marmy Hadykówki Rzeszów do Speedway Ekstraligi. To także kolejne starty w szwedzkiej drużynie Hammarby Sztokholm, a także debiut w barwach zespołu Eastbourne Eagles w brytyjskiej Elite League.
Z powodu kontuzji Dawid nie mógł wystartować w eliminacjach do Srebrnego i Brązowego Kasku, a także w rozgrywkach o Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwo Polski. Zabrakło go też w finale Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów, mimo że w półfinale w czeskim Plzen wywalczył 12 punktów.
Nie udał mu się też debiut w rozgrywkach o indywidualne mistrzostwo świata juniorów. W rundzie kwalifikacyjnej rozegranej w chorwackim Gorican Dawid po biegu dodatkowym zajął ósme miejsce i odpadł z dalszej rywalizacji. Awansował za to do finału MMPPK w Gorzowie, w którym wywalczył 16 punktów. Niestety jego kolega Łukasz Kret dorzucił tylko oczko i rzeszowianie zajęli czwarte miejsce.
Miniony sezon był ostatnim dla Dawida w kategorii juniora. W marcu wychowanek Stali Rzeszów wystąpił w trzech meczach w barwach Eastbourne Eagles w brytyjskiej Elite League. Później jednak skoncentrował się na startach w lidze polskiej. Po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej PGE Marma zakończyła rozgrywki na piątej pozycji, a Dawid był zdecydowanym liderem formacji juniorów rzeszowskiej drużyny.
Poza rozgrywkami ligowymi Dawid po raz pierwszy w karierze wystąpił w finale Mistrzostw Polski Par Klubowych, jednak na torze w Zielonej Górze rzeszowianie zajęli dopiero szóste miejsce. Startując w barwach Lubelskiego Węgla KMŻ Lublin „Lampcio” zajął czwarte miejsce w Bydgoskim finale Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Był też siódmy w rozegranym w Gorzowie finale Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostw Polski, a także drugi w kończącym sezon w Rzeszowie XXVIII Memoriale Eugeniusza Nazimka.
Znów nie powiodło mu się w rozgrywkach o indywidualne mistrzostwo świata juniorów. W rundzie kwalifikacyjnej rozegranej w ukraińskim Czerwonogradzie Dawid zajął dziewiąte miejsce z dorobkiem ośmiu punktów i odpadł z dalszej rywalizacji.
Po zakończeniu sezonu Dawid po sześciu latach spędzonych w Rzeszowie zdecydował się na zmianę barw i od nowego sezonu będzie bronił barw Taurona Azotów Tarnów.